Zadlužení Plzně pod vládou ČSSD a ODS v Plzni roste
30.8.2014

Plzeň se zadlužuje stále víc

Plzeň – Téměř 710 milionů korun si půjčí radnice na to, aby zpět odkoupila do svého majetku plzeňskou vodárnu. O tomto záměru rozhodli zastupitelé už v minulých letech, příští týden budou jednat o konkrétním úvěru, který si město vezme. Od 1. 1. 2016 by mělo být město Plzeň jediným akcionářem. Hospodaření města kritizoval bývalý ekonomický náměstek Duchek (PVP).

„Peníze si budeme půjčovat krátkodobě. Z vodárny bude nová městská organizace, která si bude sama splácet to, že jsme si ji koupili," prohlásil ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD). Vodárnu dnes vlastní společnost Veolia s majoritou 98,3% akcií, zbytek patří městu.Podle smlouvy mezi většinovým akcionářem a radnicí z roku 2010 musí město složit cca 710 milionů Kč do října 2015 do notářské úschovy a z nich pak zaplatí skutečnou cenu vycházející z aktuálního ocenění společnosti před prodejem. „Částka 710 milionů korun je maximální, kterou vydáme," potvrdil Zrzavecký.

Úvěr na vodárnu je další v řadě závazků, které bude muset město v následujících létech splácet. Zadluženost města přitom za poslední čtyři roky vzrostla o 59% na loňských 2,3 miliardy korun. Každý Plzeňan tak v průměru dlužil přes 13 700 korun, zatímco v roce 2010 to bylo asi 8500 korun. Vyplývá to ze statistik společnosti CRIF, která sleduje trh bankovních úvěrových informací.

Například České Budějovice, s nimiž by se Plzeň mohla porovnávat, dluh na obyvatele naopak snížily o 5,5 procenta na necelých 8000 korun. Podle Zrzaveckého je ale Plzeň ve velmi dobré finanční kondici a našetřila stovky milionů korun.
Nárůst dluhu Plzně je podle náměstka dán výhradně výhodnými půjčkami od EIB na zásadní investice, většinou podpořené dotacemi EU. Jde o Nové divadlo, čistírnu vody, fotbalový a atletický stadion, sportovní halu, parky na Lochotíně a Mikulášském náměstí, západní okruh a most v Jateční ulici.

První úvěr od EIB ve výši jedné miliardy korun si vzalo město v roce 2005. Druhý, 1,6 miliardy Kč, je z roku 2009. Peníze šly hlavně na předfinancování dotovaných projektů a na povinnou spoluúčast. „Úrok těsně nad dvěma procenty bychom nikde na trhu nedostali," uvedl náměstek. Navíc splácení úvěrů je rozložené na 15 let s pětiletým odkladem. Jiné investiční půjčky, ani krátkodobé, město nevyužívá. Revolvingové úvěry si pravidelně domlouváme, ale nikdy je nečerpáme, řekl.

Zadlužení města není podle Zrzaveckého vysoké a EIB ho hodnotí podle třech ukazatelů jako „extrémně zdravé".

Jenže úvěry nejsou to jediné, co bude muset město splácet. Obrovským závazkem je také nové depo a převedení údržby vozového parku dopravních podniků do soukromé sféry. Jde o zakázku mezi městskou společností Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) a plzeňskou Škodovkou v hodnotě 12 miliard korun, kterou se město zavázalo splácet příštích 29 let. Dvacet šest let se bude splácet samotná stavba depa, a to po zhruba 91 milionech korun ročně, za údržbu vozů bude dopravní podnik platit 29 let více než 230 milionů korun ročně.

Hospodaření města kritizoval na posledním jednání zastupitelstva bývalý ekonomický náměstek primátora Vladimír Duchek (Pravá volba pro Plzeň). „Na jedné straně vám rostou pohledávky, na druhé straně si berete úvěry," prohlásil Duchek s tím, že pohledávky města ke konci loňského roku přesáhly 200 milionů korun.

Například jen na nájemném za městské byty městu dluží lidé více než 100 milionů korun. „Ke konci loňského roku město evidovalo 1531 dlužníků a výše jejich nesplacených závazků činila 116 milionů korun," potvrdila mluvčí magistrátu Zdeňka Kubalová.

Radnice proto vyhlásila dluhovou amnestii, kdy těm, co dluh uhradí, odpustí poplatky a úroky.

Autor: Dana Veselá, ČTK


Komentář Pravé volby pro Plzeň

Růst zadlužení města je především důsledek nekoncepčního rozhodování současné koalice ČSSD a ODS, která slibuje ža zařídí všechno, nové divadlo, nový fotbalový stadion, hlavní město kultury, nové depo dopravního podniku, nový kulturní dům 4 x4 na Světovaru ...

V politice, stejně jako v domácnosti musí mít zodpovědný hospodář priority a kupovat s rozmyslem jen to co potřebuje a úvěry si brát zodpovědně na investice, které mají výnos. Pravá volba pro Plzeň a její ekonomický náměstek Vladimír Duchek dokázala udržet nerostoucí zadlužení města i v době hospodářské krize.