Plzeň - RozpaÄitÄ› a vesmÄ›s odmÃtavÄ› reagujà šéfové politických klubů zastupitelstva na plány spojit Plzeňskou teplárenskou se silným strategickým partnerem, který by jà mÄ›l v budoucnu zajistit dostatek levného uhlÃ.
PÅ™edstavenstvo teplárny v Äele s Romanem JureÄkou (ODS) totiž navrhuje mÄ›stské radÄ› jednat o pÅ™Ãpadném zfúzovánà podniku s nadnárodnÃm gigantem Energetický a průmyslový holding. Ten je propojen s finanÄnà skupinou J&T. „Tato firma poslala nabÃdku, proto ji teÄ dáváme radÄ› k posouzenÃ,“ vysvÄ›tluje JureÄko.
Ekonomický námÄ›stek primátora VladimÃr Duchek (Pravá volba) prohlásil, že je zděšen úrovnà podkladů, které má pro jednánà rady k dispozici. „OdmÃtám o tom vůbec jednat,“ konstatoval Duchek. Materiály odůvodňujÃcà navrhovanou fúzi totiž podle nÄ›j neargumentujà žádnými ÄÃsly a jen obecnÄ› doporuÄujà radnÃm, aby spojenà dnes stoprocentnÄ› mÄ›stské teplárny s privátnà spoleÄnostà posvÄ›tili. „Je neuvěřitelné, když se jedná o obchodnÃch pÅ™Ãpadech bez výbÄ›rových Å™Ãzenà a za velmi neobvyklých podmÃnek,“ dodal Duchek.
NámÄ›stek primátora Petr NáhlÃk (KDU–ČSL) rovněž mluvà o nedostatku podkladů. „Pokud budou dodány, bude o Äem jednat,“ poznamenal NáhlÃk.
Šéf klubu sociálnÃch demokratů Milan Chovanec Å™ekl, že nenà pÅ™esvÄ›dÄen, že teplárna nynà ´strategického partnera´ potÅ™ebuje. „Je tÅ™eba zadat vypracovánà odborné analýzy a ta by mÄ›la fundovanÄ› Å™Ãci, jakým smÄ›rem se má teplárna v budoucnu ubÃrat,“ podotkl Chovanec. Tedy buÄ se vÄ›novat hlavnÄ› výrobÄ› tepla a ponechat si stoprocentnà vlastnictvÃ, nebo se spojit s nÄ›kterým z velkých energetických hráÄů a pak se vÄ›novat byznysu ve výrobÄ› elektÅ™iny. PrávÄ› na tom je schopna výraznÄ› vydÄ›lávat.
Fakta o teplárně
MÄ›stská teplárna zásobuje teplem plzeňské domácnosti, ale vÄ›nuje se i výrobÄ› elektÅ™iny, na Äemž vÃc vydÄ›lává. Pro pÅ™ÃÅ¡tà roky vÅ¡ak nemá pro výrobu elektÅ™iny nasmlouván nákup levného uhlÃ, takže pÅ™edstavenstvo podniku navrhuje spojenà se spoleÄnostà Energetický a průmyslový holding (je evidentnà spojenà s firmou J&T, která už vloni projevila o teplárnu zájem). Fúzà by se mÄ›l zajistit dostatek uhlÃ, mÄ›sto by ale pÅ™iÅ¡lo o 100% vlastnictvÃ, o které léta usilovalo. Teplárna roÄnÄ› vydÄ›lá kolem 700–800 milionů korun (po zdanÄ›nÃ).
PodobnÄ› mluvà i šéf klubu Plzeňské aliance Miroslav Zábranský. Podle nÄ›j je prvoÅ™adým úkolem mÄ›sta podržet si v teplárnÄ› 100% podÃl. „Léta se mÄ›sto snažilo jej zÃskat a nynà se absurdnÄ› zabývá opakem,“ Å™ekl Zábranský. Dodal, že každá privátnà firma samozÅ™ejmÄ› bude sledovat zejména své obchodnà zájmy, a ne zájmy obÄanů mÄ›sta.
Proti fúzovánà teplárny je šéfka klubu zastupitelů KSÄŒM Ivanka DiviÅ¡ová. „NapÅ™ed půjde o formu jakési fúze, pak dojde k prodeji a nakonec nebude mÄ›sto moci ovlivnit už vůbec nic,“ prohlásila DiviÅ¡ová s tÃm, že komunisté jsou dlouhodobÄ› proti rozprodávánà mÄ›stského majetku. „MÄ›sto by si jej mÄ›lo nechat a být rádo, že mu z nÄ›j plynou penÃze,“ uvedla DiviÅ¡ová.
Šéf plzeňské ODS Jiřà Šneberger konstatoval, že materiály nezná, a tudÞ se k nim nechce vyjadÅ™ovat. Prohlásil vÅ¡ak, že jakékoliv rozhodovánà o majetkových vÄ›cech v teplárnÄ› do komunálnÃch voleb nepodpoÅ™Ã. „Je tÅ™eba nejdÅ™Ãve znát konkrétnà ÄÃsla a rozvahy, což je vÄ›c dlouhodobé pÅ™Ãpravy. Budu prosazovat 100% transparentnost,“ Å™ekl Å neberger.