Budou efektivněji využívána hřiště?

Autor: predseda <vladimir.duchek(at)seznam.cz>, Téma: autorské texty, Vydáno dne: 02. 10. 2006



Datum: 21.01.2002
Autor: JIŘÍ TRHLÍK, člen Zastupitelstva městského obvodu Plzeň 3
Zdroj: Mladá fronta DNES
Strana: 04

Budou efektivněji využívána hřiště?

Dopisy čtenářů


           Dlouhodobým problémem je v Plzni péče o školní hřiště a jejich využívání. Za neracionální jsem vždy považoval, že mimo dobu školní výuky hřiště zejí prázdnotou. Dozvěděl jsem se, že úspěšně si v této oblasti počínají v Hradci Králové. Kontaktoval jsem příslušné pracovníky tamního magistrátu a získal řadu zajímavých a inspirujících informací.

Od roku 1998 probíhá v Hradci Králové projekt zpřístupnění školních hřišť veřejnosti. Do projektu je zapojeno 15 základních škol. Magistrát financuje vybavení hřiště dřevěnou buňkou pro správce, WC, dovybavení hřišť sportovním náčiním a mzdu správců. Hřiště jsou otevřena veřejnosti od dubna do října 5 hodin denně odpoledne během pracovního týdne, o víkendech, svátcích a prázdninách pak 10 hodin denně. O letních prázdninách se zpravidla jedná o první a poslední dva týdny prázdnin. V době, kdy je hřiště zpřístupněno veřejnosti, placený správce dohlíží na fungování hřiště a zdarma půjčuje sportovní vybavení. Projekt je plně hrazen městem, v roce 2000 přišel na 1,3 milionu Kč. Podle sdělení příslušných hradeckých pracovníků magistrátu jsou s projektem velmi dobré zkušenosti. Negativním jevem je vandalismus a neukázněnost některých sportujících. To je řešeno intenzivnější spoluprací s městskou policií ve věci zvýšeného dohledu nad hřišti. Správci jsou vybaveni mobilními telefony pro přivolání první pomoci, policie příp. ředitele. Jedno školní hřiště ročně je v Hradci Králové modernizováno, vybaveno umělým povrchem. Toto je financováno mimo uvedený projekt, ale úzce s ním souvisí zkvalitňováním sportovišť pro veřejnost.

Před několika měsíci jsem tento podnět předal na plzeňský magistrát. Domnívám se, že jsou v současnosti vynakládány městské prostředky i na méně užitečné věci. Navíc lze zvážit i zapojení sponzorů do projektu příp. zavedení mírného poplatku pro veřejnost, využívající hřiště (který by spíše měl motivovat mládež k ohleduplnějšímu vztahu k hřišti a jeho vybavení). Vztah podstatné části mladých lidí ke sportovním aktivitám je dosti tristní. Nabízí se řešení, jak je přilákat na sportoviště bez nákladné výstavby zcela nových zařízení a zároveň zastavit chátrání stávajících školních hřišť.