08.09.2006
JAROSLAV NEDVÄšD
str. 01
Plzeň - Jedno z nejkurióznÄ›jÅ¡Ãch usnesenà schválili vÄera zastupitelé PlznÄ›.
MÄ›sto jejich rozhodnutÃm vyrazilo do boje za zkrácenà délky Å™eky Berounky, která vzniká na soutoku Å™ek v Plzni. Autor návrhu, zastupitel - historik Jan Anderle, nijak netajà svou chuÅ¥ vymazat Berounku zcela z mapy. Chce Å™ece vrátit historický název Mže. TvrdÃ, že jméno Berounka se omylem rozÅ¡ÃÅ™ilo v 17. stoletà a potom se jejà délka postupnÄ› prodlužovala proti proudu Mže.
Nový název na územà města
Zastupitelé PlznÄ› vÄera zvedli ruku pro pÅ™ejmenovánà Berounky na Mži na územà mÄ›sta. To znamená od soutoku Mže s Radbuzou až k hranici katastrálnÃho územà obce Chrást. Radnà PlznÄ› pÅ™itom dostali za úkol zajistit výmÄ›nu tabulà se jménem Å™eky u mostu na JateÄnà ulici. Majà navÃc pÅ™i jednánà s vedenÃm kraje dosáhnout návratu historického jména Mže pro Å™eku na celém územà Plzeňského kraje.
Jan Anderle zdůrazňuje, že i uznávaný Ottův slovnÃk nauÄný uvádÃ, že Å™eka Mže se vlévá do Vltavy. „Jediný důvod, proÄ se uchytil název Berounka, je necitlivost byrokratů zÅ™ejmÄ› s cÃlem usnadnit si práci,“ prohlásil Jan Anderle. Ten tvrdÃ, že takzvaná Berounka vznikla v sedmnáctém stoletÃ, když byl majiteli berounského panstvà nazýván jejich úsek Mže jako „řeka berounských“. PůvodnÄ› to byl pouze pÅ™ivlastňujÃcà název. I v Plzni se úseky Å™eky nazývaly podle konkrétnÃch feudálnÃch vlastnÃků. Ale nebylo to proto, že by se ten tok jmenoval Berounka. I oni si uvÄ›domovali, že je to Mže.
Až pozdÄ›ji se z názvu Berounka stal název zemÄ›pisný a nastal problém. „Kdysi se Å™Ãkalo, že Berounka vzniká od soutoku Mže s Rakovnickým potokem u KÅ™ivoklátu. Pak se mluvilo o soutoku StÅ™ely a Mže. Nakonec dnes máme Berounku ve Å truncových sadech v Plzni,“ vysvÄ›tluje Jan Anderle. Zdůrazňuje, že i správci povodà pokládajà za pramen Berounky pramen Mže.
Chce změnit vodnà zákon
Historik Anderle by rád prosadil pÅ™ejmenovánà Berounky na Mži i v zákonÄ›. „Doufám, že k naÅ¡Ã vůli bude pÅ™ihlédnuto pÅ™i pÅ™ÃpravÄ› vodnÃho zákona, jehož podkladem je i vodohospodářská mapa. Ta urÄuje délky Å™ek,“ sdÄ›lil Anderle.
Podle Zbyňka Folka z plzeňského Povodà Vltavy se ale v oficiálnÃm použÃvánà názvů v dohledné dobÄ› zÅ™ejmÄ› nic nezmÄ›nÃ. „Názvy vodnÃch toků stanovuje vyhláška ministerstva zemÄ›dÄ›lstvÃ. Pokud se nezmÄ›nÃ, bude to oficiálnÄ› stále Berounka,“ Å™ekl.
Anderle si ale trvá na svém. Historické zdroje podle nÄ›j jasnÄ› Å™ÃkajÃ, že Mže je nejdelÅ¡Ãm pÅ™Ãtokem Vltavy. „Pramenà v ÄŒeském lese za Tachovem a ústà do Vltavy pod ZbraslavÃ. Takže v tom smyslu nenà co Å™eÅ¡it,“ Å™ekl Anderle.